Vertikálne žalúzie

Žalúzie veľkého množstva variantov a farieb. Ideálne pre zaclonenie väčších plôch, vďaka novým materiálom nielen v komerčných priestoroch, ale aj v domácnostiach.


Vertikálne žalúzie patria medzi tradičné, obľúbené a vysoko funkčné systémy zatienenie. Jedná sa o žalúzie,  ktorých hlavné prednosti sú schopnosť zacloniť veľké plochy, možnosť plynulej regulácie svetla natáčaním lamiel, tvarová prispôsobivosť a tiež široká ponuka farieb a materiálov.

Vďaka mnohoročným skúsenostiam, vyškoleným pracovníkom a kvalitným dielam sme schopní dodávať vertikálne žalúzie s oveľa dlhšou životnosťou a väčším komfortom ovládania ako sú používatelia bežne zvyknutí.

Popis vertikálnych žalúzií

Vertikálne žalúzie sa veľmi zjednodušene povedané skladajú z vodiacej lišty a samotných tieniacich lamiel. Elegantná vodiaca lišta žalúzie z lakovaného hliníka je upevnená pomocou odpružených západiek do stropu, prípadne do steny s využitím konzol. Lišta v sebe ukrýva rad funkčných prvkov, najmä hriadeľ, po ktorej sa posúvajú a natáčajú jednotlivé držiaky lamiel. Dokonale presné prekrytie lamiel v celej šírke žalúzie je zaručené prepojením držiakov kovovými dištančnými pásky, ktoré sa vyrábajú pre každú žalúziu zvlášť s presnosťou na desatinu milimetra. Oproti bežne používaným plastovým distancím je takto zaistená úplná presnosť, hladký chod a mnohonásobná životnosť

Lamely na vertikálne žalúzie

Lamely môžete vyberať z obsiahleho katalógu, v ktorom nájdete materiály rôznych dekorov, hustôt tkanín, farieb a odtieňov, priepustnosťou svetla, stupňov horľavosti či tlmenia hluku atď. Veľmi moderné začínajú byť napríklad lamely z drevených tkanín, ktoré majú celkom osobitý vzhľad a úplne búrajú  predstavu o vertikálnych žalúziách.
Šírku lamiel môžete zvoliť z dvoch variantov – 127 a 89 mm. Každá lamela je hore opatrená závesným mechanizmom, pomocou ktorého je pripojená k posuvnému držiaku, dole je potom vytvorená vrecko na závažia. Jednotlivé závažia sú prepojené dištančnou retiazkou kvôli zamedzeniu nechcenému pohybu lamiel napr. v prievane. Najčastejšie používané materiály na lamely sú polyester, bavlna, sklené vlákno, PVC a už spomínaná drevená tkanina. Každý materiál má svoje špecifické prednosti i vzhľad .

Vzorkovník  látok                                       Vzorkovník drevených tkanín

Vzorkovník  PVC lamiel

Ovládanie vertikálnych žalúzií

Štýlové závažia pre šnúrkové ovládanie lamely je možné sumarizovať k jednej či druhej strane, do oboch strán ako oponu alebo na stred. Vertikálne žalúzie sa ovládajú jednoducho, hladko a bezporuchovo. Jedinou zásadou, ktorú treba dodržiavať, je natočiť lamely žalúzie do kolmej polohy skôr, než ich začneme sumarizovať. Základným spôsobom ovládania je kombinácia retiazky a šnúrky (retiazka pre natáčanie lamiel, šnúrka pre ich posun). Voliteľne je možné ovládaciu šnúrku zaťažiť štýlovým závažím.

Údržba vertikálnych žalúzií

Vertikálne žalúzie sú v podstate bezúdržbovým zariadením. Lamely sa čistia podľa materiálu vlhkou handrou alebo vysávačom.